توسعه فردی

قانون 5 ساعت از بنجامین فرانکلین تا بیل‌گیتس و ایلان ماسک

قانون ۵ ساعت یکی از قوانینی است که افراد موفق در طول زندگی‌شان از آن استفاده می‌کنند. این قانون که بسیاری آن را به نام بنجامین فرانکلین می‌شناسند به افراد می‌گوید که باید در هفته حداقل ۵ ساعت مطالعه داشته باشند. متاسفانه سبک زندگی امروز، ما را به سمتی برده که آنقدر خودمان را درگیر زندگی کرده‌ایم که عادت‌های مهم زندگی را از روتین‌هایمان حذف کرده‌ایم.

پادکست صوتی درباره قانون ۵ ساعت را میتوانید از سبکتو بشنوید.

قانون ۵ ساعت
مایکل سیمونز اولین نفری بود که در رابطه با این قانون صحبت کرد و آن را ارائه داد. مایکل می‌گوید که این قانون را از زندگی بنجامین فرانکلین الهام گرفته است، چون او این قانون را در سراسر زندگی خود استفاده می‌کرده است. مایکل می‌گوید: من قانون ۵ ساعت فرانکلین را اینگونه تعریف می‌کنم: مطالعه به مدت یک ساعت در روز و به ازای هر روز هفته، آخر هفته‌ها هم تعطیل است. بنجامین فرانکلین صبح زود بیدار شده و مشغول خواندن می‌شده، او در ابتدای روز اهداف شخصی و روزانه‌اش را می‌نوشته و درطول روز آنها را پیگیری می‌کرده است. او یکی از اولین کسانی است که رویدادهای کتاب‌خوانی برگزار می‌کرده تا فرصتی برای پیشرفت افراد علاقه‌مند ایجاد شود.

زیرمجموعه‌های قانون ۵ ساعت
این قانون ساده برای تاثیرگذاری نیاز دارد که این ۳زیرمجموعه هم در امتداد آن به درستی اجرا شود:

۱. خواندن
افراد موفق و میلیونرها بلااستثنا هر روز ۱ تا ۵ ساعت مطالعه می‌کنند. ایلان ماسک می‌گوید با مطالعه یاد گرفته چطور موشک بسازد و جک ما، بنیانگذار علی‌بابا معتقد است که مطالعه به او انگیزه موفقیت می‌دهد. او معتقد است افرادی که کتاب می‌خوانند شناخت بهتری از خود و دنیای پیرامونشان دارند و می‌توان به این افراد اعتماد کرد. سعی کنید از همین امروز مطالعه را وارد برنامه روزانتان کنید.

۲. منعکس کردن
قانون ۵ ساعت از شما نمی‌خواهد که فقط کتاب‌ها را بخوانید، در واقع کاری که از خواندن مهمتر است، منعکس کردن آنچه خوانده‌اید است. مهم این است در مورد چیزی که می‌خوانید کمی فکر کنید یا نکات مهم آن را برای خودتان یادداشت کنید. منعکس کردن باعث می‌شود شما به خوبی آنچه که می‌خوانید را به ذهن بسپارید بدون اینکه مجبور به حفظ کردن باشید. جف بزوس، جک دروسی و سارا بلیک‌لیاز افراد معروفی هستند که هر روز خاطرات و افکارشان را می‌نویسند. آنها معتقدند از نوشتن افکارشان و منعکس کردن آنها ایده‌های فوق‌العاده‌ای به ذهنشان می‌رسد.

۳. آزمایش کردن
نوآوری یکی از ویژگی‌های افراد موفق است. اما آیا این صفت ذاتی است؟ البته که نه. نوآوری ویژگی است که در پی یادگیری و مطالعه، و به واسطه آزمایش کردن به وجود می‌آید. توماس ادیسون و نیکولا تسلا از افرادی بودند که با نوآوریشان دنیای ما را تغییر دادند. آنها یک فرمول ساده را در زندگی‌شان اجرا کردند: هر چیزی که یاد می‌گرفتند را آزمایش می‌کردند تا به یک نتیجه واقعی یا ایده‌های جدید برسند.

سرویس جیمیل گوگل هم یکی از همین نوآوری‌ها بود که به واسطه فرصتی که گوگل برای آزمایش ایده‌های کارمندانش به آنها داده بود به وجود آمد. زمانی که یادگیری تبدیل به یکی از روتین‌های زندگی شود،موفقیت و نوآوری هم به زندگی شما می‌آیند و چنان تغییر می‌کنید که خودتان هم شگفت‌زده می‌شوید. روی ساعت مطالعه‌تان سرمایه‌گذاری کنید تا رشد در زندگی و کسب‌وکارتان را نتیجه بگیرید.

یک اشتیاق سوزان برای یادگیری پیدا کن، اگر موفق شوی، رسیدن به هر چیزی برایت ممکن می‌شود
Anthony J. D’Angelo

 

مشاهده بیشتر

احسان حیدری

از سال 1390 در حوزه وب و برنامه نویسی مشغول به فعالیت شدم. سابقا برنامه نویس اپلیکیشن های اندروید با زبان java بودم و در حال حاضر مسلط به زبان های php و java script و python هستم و عمده فعالیت فعلی من توسعه اپلیکیشن های تحت وب می‌باشد. همچنین علاقه مند به بازارهای سرمایه، بلاکچین و دنیای غیر متمرکز و وب۳ هستم که نقشه راه آینده من را شکل داده اند

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا